Osvětim je dnes cílem statisíců turistů

Osvětim. Už při vyřčení názvu této polské obce mnohým z těch, kteří mají alespoň elementární znalost dějin Evropy ve 20. století, naskočí husí kůže. A přesto se na toto místo, které je často zváno samotným Peklem, ročně přijíždí podívat desítky, možná stovky turistů z celého světa.
tábor Osvětim
Kdyby snad někdo nevěděl, o jaké místo se jedná, připomeneme si pár základních faktů. Osvětim leží v Polsku, nedaleko Krakowa a slovenských hranic. Do konce 30. let dvacátého století se jednalo o ne příliš významné okresní město. Po nacistické invazi v roce 1939 zde byl vytvořen první koncentrační tábor. Ten byl až do roku 1942 pouze pracovním. Pak však nacisté přišli s myšlenkou konečného řešení židovské otázky a o několik kilometrů od původního tábora byl postaven nový – vyhlazovací. A v něm během tří let bylo vyvražděno více než 1 milion lidí, převážně Židů, Romů a Slovanů.
Proč tedy do míst takových hrůz proudí davy zvědavých turistů? Protože zde vzniklo po válce muzeum, které má silný edukační charakter. Lidé se zde dovědí z první ruky to, jak moc trpěli místní vězni. V budovách (tzv. barácích) prvního tábora jsou skladovány původní kufry, brýle, zuby a další osobní věci vězňů, a to v neuvěřitelném množství. V jiné budově jsou na zdi vypsána po celé místnosti drobným písmem jména jen nizozemských obětí. V zadní části tábora je pak dochována první plynová komora a pec na spalování mrtvol – děsivé místo.
vyhlazovací tábor
Druhá část muzea je ve vyhlazovacím táboře Březinka. Tady nenajdete velké místnosti plné zabavených věcí. Je to strohé místo, rozlehlé. Všude jsou zbytky jednoduchých stavení, uvnitř kterých jsou dřevěné regály. Mezi nimi uprostřed kamenný žlab. To jsou baráky pro ty, kteří měli jít na smrt. V odlehlé části areálu jsou pak propadlé plynové komory, nedaleko pece. Na zemi jsou tisíc bílých malých úlomků – jsou to zbytky kostí, které se při spalování dostali do ovzduší a pak dopadli na toto zatracené místo.
Turisté, kteří toto místo navštíví poprvé, si odnášejí velmi silný zážitek. Právě toto poznání je důvodem, proč se na takové místo vydat. Uvědomíte si, že se podobná zvěrstva nemohou opakovat.