Jak zpříjemnit usínání dětí

Spánek je důležitou součástí každého dne dětí i dospělých, bez něj by to prostě nešlo. Je důležitý pro regeneraci a zdravý vývoj dítěte. Někomu stačí spát méně hodin, někdo zase potřebuje více. Malé děti ovšem potřebují spánek vydatný a dlouhý. Nějaké dítě usne hned po zalehnutí, jako když ho do vody hodí, některé zase dlouho nemůžou zabrat. Jak na to, aby se dítěti usínalo příjemně a aby byl spánek plnohodnotný?
dětská noha
Kromě uspávacích rituálů je také potřeba se zaměřit na dobu cca 1 – 2 hodin před ulehnutím do postele. Tento čas by měl být věnován spíše klidnějším činnostem, a to jak po fyzické, tak i po psychické stránce, odpočívat, relaxovat a nedělat nic namáhavého. To platí nejen pro děti, ale samozřejmě také pro dospělé. Vhodná je také příjemně teplá koupel s levandulovým olejem nebo případná masáž, což navodí pocit příjemného uvolnění a uklidnění a dítěti se pak bude snáze usínat. Důležitý je také místnost, kde dítě spí, před spaním pořádně vyvětrat.
zařízení pro holčičku
Co před spaním omezit
·        nadměrnou fyzickou aktivitu
·        ostré osvětlení
·        televizi, mobil, počítač
·        konzumaci těžce stravitelných jídel
 
USPÁVACÍ RITUÁLY
·        čtení nebo vyprávění pohádek
·        zpívání
·        přítomnost rodiče

Je důležité také stanovit vhodný čas pro uložení dítěte do postele, aby nebylo dítě příliš unavená. Tento stanovený čas je také nutné každý den dodržovat, neměnit ho. Může se ale naopak stát, že některé děti jakékoliv uspávací rituály odmítají a preferují při usínání samotu. Pak je lepší nechat dítě v posteli samotné, popřát mu dobrou noc a odejít, protože vynucené povídání nebo čtení pohádek by usnutí jen oddálilo. Každé dítě má jiné individuální potřeby, proto je potřeba vysledovat, co konkrétně vašemu dítěti vyhovuje v oblasti uspávání a spánku a tomu pak přizpůsobit konkrétní rituály a aktivity.